Різниця між мінімально необхідним скринінгом та програмою повного обстеження організму чоловіка (чек-апом) велика. Однак це зовсім не означає, що скринінги можна викреслити зі своїх маст-ду списків за непотрібністю. Два цих методи проведення профілактичних медоглядів відрізняються обсягом діагностичних процедур та цілями обстеження.
Завдання скринінгів - діагностувати певний вид захворювання. Основною метою чоловічих скринінгів є раннє виявлення раку простати. Для цього в діагностичну програму включають:
- Обстеження уролога, іноді також огляд проктолога.
- Аналіз крові на онкомаркери, тестостерон.
- УЗД передміхурової залози, УЗД сечовидільної системи.
Особливістю скринінгу є те, що отримати достовірні результати можна швидко та без значних фінансових витрат. Серед небажаних
ефектів скринінгу — можливість гіпердіагностики або помилкової діагностики, створення неправдивого
почуття упевненості у відсутності хвороби.
Програми check-up для чоловіків включають більший обсяг обстежень, за результатами якого можна діагностувати або виявити захворювання на ранній стадії, коли ще немає яскраво виражених симптомів.
Програми перевірки чоловічого здоров'я включають "обов'язковий мінімум" скринінгу (уролог, тестостерон, онкомаркери, УЗД), а також:
- Консультацію терапевта.
- Загальний аналіз сечі.
- Загальний та біохімічний аналізи крові, в тому числі визначення рівня ТТГ й інших гормонів.
- ЕКГ.
Проводити одночасно чоловічий скринінг та комплексну оцінку здоров'я чоловіка недоцільно, так як більшість аналізів і консультацій буде повторюватися. Інша справа, що чоловічий скринінг можна провести одночасно, наприклад, з кардіологічним чек-апом. Або ж можна доповнити чоловічий чек-ап гастроскринінгом або іншою програмою експрес-діагностики.