Виконання фізичних вправ після хвороби
Виконання фізичних вправ відіграє важливу роль у відновленні після важких форм COVID-19. Процес відновлення фізичної активності має бути поступовим. Намагайтеся уникати фізичних навантажень, що спричиняють сильну втому або біль. Пропонуємо кілька простих правил, за допомогою яких ви зможете виконувати фізичні вправи без ризику для здоров'я:
- Перед заняттями фізичними вправами завжди спочатку робіть розминку, щоб розігрітися, і лише потім переходьте до енергійніших вправ, а після завершення занять подбайте про поступове охолодження організму.
- Одягайте вільний та зручний одяг та зручне взуття.
- Заняття фізичними вправами можна починати не раніше, ніж за годину після їжі.
- Пийте достатню кількість води.
- Не займайтеся фізичними вправами у дуже спекотну погоду.
- У дуже холодну погоду фізичні вправи слід виконувати в приміщенні. Намагайтеся займатися так, щоб вправи давалися вам з невеликим навантаженням, і, якщо ви почуваєтеся комфортно, поступово збільшуйте частоту, тривалість та інтенсивність занять. Якщо заняття даються вам важко (супроводжуються значною втомою або болем), то, можливо, вам слід знизити рівень навантаження.
- Якщо у вас вже були серцеві або легеневі захворювання, вам слід звернутися до свого лікаря, перш ніж підвищувати інтенсивність фізичних вправ.
- Поява задишки під час фізичних вправ – нормальне явище. Поступове поліпшення фізичної форми допоможе зменшити симптоми задишки при виконанні фізичних вправ.
- Приклади фізичних вправ ви можете переглянути на нашому веб-сайті.
Якщо вам стає гірше при фізичній активності, вам слід утриматися від занять фізичними вправами або припинити подальше їх виконання, а потім звернутися до свого лікаря. Повернення до виконання повсякденних функцій
Після важкої хвороби рівень вашої енергії може бути знижений і на виконання деяких функцій може знадобитися більше зусиль, ніж раніше. Якщо ви перебуваєте в такій ситуації, наступні стратегії можуть виявитися для вас корисними:
- Коригуйте плани на день з урахуванням реальних можливостей.
- Економте свої сили та енергію, у всіх можливих випадках виконуючи повсякденні функції у сидячому положенні.
- Правильно розподіляйте свої сили, чергуючи важкі та легкі завдання.
- Приймайте допомогу інших людей у виконанні тих функцій, які можуть бути для вас складними.
- Процес повернення до колишнього рівня повсякденної активності має бути поступовові.
Якщо проблеми з повсякденними функціями зберігаються тривалий час, зверніться за допомогою до свого лікаря. Подолання проблем, пов'язаних із порушенням голосової функції
Іноді у людей, яким проводилася штучна вентиляція (ШВЛ), можуть виникнути проблеми з голосовими зв'язками. Якщо ваш голос хрипкий або слабкий, намагайтесь дотримуватись наступних правил:
- Продовжуйте говорити, коли це не завдає вам великих незручностей.
- Не напружуйте свій голос.
- Робіть паузи для відпочинку.
- Спробуйте наспівувати собі під носа, щоб практикуватися у використанні свого голосу.
- Використовуйте інші засоби комунікації, такі як лист, текстові повідомлення або жести.
- Пийте маленькими ковтками воду протягом дня, щоб ваш голос працював.
Якщо відновлення відбувається занадто повільними темпами або ваш стан погіршується, зверніться до лікаря. Відновлення порушених функцій ковтання та вживання їжі та рідин
Якщо в процесі лікування вам була введена трубка інтубації, у вас можуть виникнути деякі труднощі з ковтанням їжі та рідин. У цьому випадку спробуйте скористатися такими рекомендаціями:
- Сидіть прямо, коли ви їсте чи п'єте. Ніколи не їжте і не пийте в положенні лежачи.
- Залишайтеся у вертикальному положенні (сидячи, стоячи, ходячи) протягом 30 хвилин після їжі.
- Спробуйте харчові продукти різної консистенції (рідкі, тверді), щоб з'ясувати, які продукти вам легше ковтати.
- Зосередьтеся на процесі жування або пиття.
- Не поспішайте під час їжі.
- Проковтніть все, що у вас знаходиться в роті, перш ніж відкусити черговий шматочок або зробити новий ковток.
- Їжте потроху протягом дня, якщо одночасний повноцінний прийом їжі викликав неприємні відчуття з боку шлунково-кишкового тракту.
- Зробіть перерву для відпочинку та відновлення сил, якщо ви починаєте кашляти, давитися чи відчувати задишку у процесі їжі та пиття.
Якщо проблеми з вживанням їжі та рідин зберігаються тривалий час, зверніться по допомогу до свого лікаря. Проблеми, пов'язані зі зниженням рівня уваги, погіршенням пам'яті та мислення
Дуже часто у людей, які перенесли тяжке захворювання, особливо якщо їм було проведено штучну вентиляцію легень, спостерігається зниження таких функцій, як цілеспрямованість уваги, запам'ятовування та ясне мислення. Ця проблема може зникнути протягом декількох тижнів або місяців, але в деяких людей вона може тривати довший період. Якщо ви маєте цю проблему, наведені нижче стратегії можуть сприяти її подоланню:
- Безпечне фізичне навантаження. Відновленню функцій мозку можуть допомогти фізичні вправи.
- Вправи для головного мозку, наприклад, нові хобі або види діяльності, головоломки, ігри зі словами та числами, вправи для розвитку пам'яті та читання.
- Використання підказок у вигляді списків, нотаток та нагадувань, таких як, наприклад, сигнали телефону, які можуть нагадувати вам про ті чи інші заплановані дії.
- Поділ дій на окремі складові, щоб вони не здавалися надмірно складними.
Якщо проблеми з пам'яттю, увагою або мисленням зберігаються тривалий час, зверніться по допомогу до свого лікаря. Подолання стресів, почуття тривоги та депресії
Перебування в лікарні з дуже тяжким станом організму може бути дуже важким досвідом, і люди, що його пережили, можуть відчувати стрес і тривогу (наприклад, у вигляді почуття занепокоєння і страху) або депресію (наприклад, у вигляді поганого настрою та смутку). Ось кілька простих рекомендацій для тих, хто опинився у подібній ситуації.
Подбайте про задоволення своїх основних потреб:
- повноцінний сон
- достатнє та здорове харчування
- фізична активність як фактор зниження стресу
Рекомендації щодо самодопомоги:
- Підтримуйте соціальні зв'язки.
- Займайтеся видами діяльності, які розслаблюють, але не надто втомлюють вас.
- Поступово та враховуючи свій стан здоров'я підвищуйте рівень своєї побутової та трудової діяльності чи захоплення своїми хобі, оскільки це сприяє покращенню настрою.
Якщо ви раніше отримували послуги спеціалістів з охорони психічного здоров'я, обговоріть питання про подальше отримання їх послуг.